ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ

Διαταραχή Αυτιστικού Φάσματος (ΔΑΦ): Εκπαιδευτικές
και θεραπευτικές παρεμβάσεις

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ 2016-2017

(έπειτα από αίτημα πολλών επιμορφούμενων, έγιναν αλλαγές στο πρόγραμμα για να γίνει τριήμερο την πρωτομαγιά)

3η Ανακοίνωση: Παράταση δήλωσης συμμετοχής στο σεμινάριο

Όσοι και όσες κάνατε δήλωση συμμετοχής, θα λάβετε ηλεκτρονικό μήνυμα  (e-mail) για να προχωρήσετε τη διαδικασία εγγραφής. Αν τυχόν δεν  βρείτε στο δικό σας mail-box μήνυμα από μας μέσα στις επόμενες τρεις  μέρες, σας παρακαλούμε να επικοινωνήσετε με την κ. Εύη Μπαλαμπέκου

(τηλ. 2310-995090) για τυχόν τεχνικό πρόβλημα στην αποστολή του  μηνύματος.

Σε όλο το επόμενο διάστημα και μέχρι την έναρξη των μαθημάτων μπορούν  να δηλώσουν συμμετοχή και όσοι ενημερώθηκαν καθυστερημένα για το  σεμινάριο.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από 11/11 έως και 30/11/2016.

2η Ανακοίνωση

Αίτηση

Το ΔΠΜΣ διοργανώνει ετήσιο επιμορφωτικό σεμινάριο 500 ωρών στην Ειδική Εκπαίδευση

με τίτλο Εκπαίδευση μαθητών με νοητική ανεπάρκεια και εκπαίδευση μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες

που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη

Το σεμινάριο απευθύνεται σε αδιόριστους και διορισμένους εκπαιδευτικούς Α/βάθμιας και Β/βάθμιας εκπαίδευσης, ψυχολόγους, λογοθεραπευτές, κοινωνικούς λειτουργούς, αποφοίτους ΙΕΚ Προσχολικής αγωγής δημιουργίας και έκφρασης, Ημερήσιας φροντίδας ατόμων με ειδικές ανάγκες, όπως και σε κάθε άλλη ειδικότητα με δικαίωμα διορισμού στις δομές της Ειδικής Εκπαίδευσης. Επίσης, σημειώνεται ότι στο σεμινάριο μπορούν να πάρουν μέρος και φοιτητές που βρίσκονται στο τελευταίο έτος σπουδών τους. Το πρόγραμμα του σεμιναρίου δίνει έμφαση στην εκπαίδευση των μαθητών με νοητική ανεπάρκεια...

Σε εξέλιξη βρίσκεται  το ετήσιο πρόγραμμα επιμόρφωσης στην ειδική αγωγή Εκπαίδευση παιδιών με νοητική ανεπάρκεια και εκπαίδευση παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες από την ακαδημαϊκή χρονιά 2016-17 υλοποιείται με το ίδιο περιεχόμενο, αλλά με λιγότερες ώρες διά ζώσης διδασκαλία και με περισσότερες ώρες σύγχρονης και ασύγχρονης εξ αποστάσεως διδασκαλία, μέσω του Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με τους ίδιους διδάσκοντες αλλά με επιστημονικά υπεύθυνη την Επίκουρη Καθηγήτρια κα Σωτηρία Τζιβινίκου. Ο νέος τίτλος του σεμιναρίου είναι: Ειδική Αγωγή Μαθησιακές Δυσκολίες: εξειδίκευση σε σταθμισμένα ψυχομετρικά εργαλεία και το σχεδιασμό παρεμβάσεων.

Πληροφορίες στην ιστοσελίδα του Κέντρου Δια βίου Μάθησης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (kdvm.uth.gr).